Agresja u osoby starszej – jak sobie z nią radzić?

Osoby, które decydują się na pracę opiekuna osób starszych, mogą spotkać się z agresją ze strony seniora. Podejmując właśnie ten zawód, trzeba liczyć się z faktem, że mogą pojawić się pewne trudności. Agresja u osoby starszej może objawiać się w formie fizycznej, werbalnej i niewerbalnej. Jak sobie z nią radzić?

Czytaj dalej Agresja u osoby starszej – jak sobie z nią radzić?

Kto może opiekować się osobą starszą?

Opiekun osoby starszej to zawód, a jednocześnie wyzwanie i powołanie. Nie każdy ma predyspozycje, by zostać zawodowym opiekunem seniora. Trzeba odznaczać się pewnymi cechami charakteru i umiejętnościami. Z nabywanymi doświadczeniem, ta praca staje się zarówno celem zarobkowym, jak i codziennością. Kto może opiekować się osobą starszą? Sprawdź poniżej!

Czytaj dalej Kto może opiekować się osobą starszą?

Na czym polega praca opiekuna osób starszych?

Osoby starsze coraz częściej wymagają opiekunów, w tym celu zatrudnia się osoby, które są im skore do pomocy. Taka praca wymaga empatii i zrozumienia osoby starszej. Opiekun seniora to nie tylko towarzysz, ale często także pielęgniarz. Na czym polega praca opiekunki osób starszych? Wyjaśniamy!

Czytaj dalej Na czym polega praca opiekuna osób starszych?

Jak rozmawiać z osobą starszą, by być zrozumianym?

Nie ulega wątpliwości, że komunikacja to absolutna podstawa interakcji międzyludzkich. To dzięki komunikacji jesteśmy w stanie stworzyć więzi emocjonalne. Dzięki rozmowie możemy przekazać istotne informacje, zakomunikować swoje potrzeby lub dowiedzieć się, czego potrzebuje druga osoba. Pamiętajmy, że na komunikowanie się składają się nie tylko przekazy werbalne, ale i mowa ciała. Odpowiednia rozmowa jest niezwykle ważna wtedy, gdy opiekujemy się starszą osobą. Pomiędzy opiekunem a podopiecznym stały kontakt jest niezbędny. Wiele kwestii jest uzgadnianych wspólnie. Senior powinien mieć możliwość zgłaszania potrzeb, ewentualnych zażaleń. Codzienne podawanie leków, posiłków, wspólne planowanie dnia, dbanie o higienę – wszystkie te czynności opierają się na komunikacji. Jak rozmawiać z osobą starszą, by być zrozumianym? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej Jak rozmawiać z osobą starszą, by być zrozumianym?

Zasady żywienia osób starszych

Istnieją szczegółowe wytyczne, które określają prawidłowe żywienie osób starszych. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma różnorodność produktów i potraw, regularność spożywania posiłków oraz równoważenie bilansu energetycznego. Musimy powiązać wartość energetyczną spożywanego pożywienia z podejmowaną przez seniora aktywnością fizyczną. Osoby w podeszłym wieku często zapominają o przestrzeganiu tych zasad. Nie mają apetytu, nie spożywają posiłków regularnie, ich objętość jest zbyt mała. Może również zdarzyć się, że w codziennym jadłospisie nie wystąpi ani jeden ciepły posiłek, a potrawy będą mało urozmaicone. Seniorzy wybierają dania w postaci rozdrobnionej, np. kleiki czy babki. Może to wynikać z niewłaściwie dobranej protezy czy braku uzębienia. Wybierając opiekę dla seniorów, możemy mieć pewność, że odpowiednia osoba zadba o żywienie osób starszych.

Czytaj dalej Zasady żywienia osób starszych

Opieka nad osobą niedosłyszącą – ważne informacje

Wiele osób zajmuje się opieką nad seniorami zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie ulega wątpliwości, że opieka nad osobami starszymi jest wymagającym zajęciem, ale przynoszącym również sporą satysfakcję. Osoby, które pracują jako opiekunowie, muszą być cierpliwe, empatyczne i odpowiedzialne. Muszą wspierać seniora w codziennych czynnościach, a jest to zależne od stanu zdrowia oraz rozmaitych dolegliwości starszej osoby. U wielu seniorów diagnozuje się tzw. choroby starcze. Może to być cukrzyca, demencja, Alzheimer. Częstym problemem jest także kłopot ze słuchem, który w starszym wieku ulega pogorszeniu. Pojawiają się problemy z porozumiewaniem się z otoczeniem, wywołuje to uczucie wstydu u seniora, który się odizolowuje. Opiekując się osobą chorującą na niedosłuch, trzeba mieć sporo wrażliwości, cierpliwości i taktu.

Czytaj dalej Opieka nad osobą niedosłyszącą – ważne informacje

Opieka nad seniorami a terapia zajęciowa

Opieka nad seniorami wymaga szczególnej uwagi. Osoba, która podejmuje się takiego zajęcia, musi być ciepła, empatyczna, cierpliwa, sumienna. Powinna być także w dobrej kondycji. Często w kontekście opieki nad seniorami pojawia się pojęcie “terapii zajęciowej”. To właśnie ona jest jedną z kluczowych czynników procesu leczenia oraz rehabilitacji osób starszych, niesamodzielnych, chorych. W Polsce terapia zajęciowa jest nowością. Dopiero zaczyna funkcjonować w świadomości. Stopniowo wdraża się terapię w ośrodkach opiekuńczych, a nawet w ramach domowej opieki. To cenny element wspierający jakość opieki nad osobami starszymi.

Czytaj dalej Opieka nad seniorami a terapia zajęciowa