agresja-u-osoby-starszej

Agresja u osoby starszej – jak sobie z nią radzić?

Osoby, które decydują się na pracę opiekuna osób starszych, mogą spotkać się z agresją ze strony seniora. Podejmując właśnie ten zawód, trzeba liczyć się z faktem, że mogą pojawić się pewne trudności. Agresja u osoby starszej może objawiać się w formie fizycznej, werbalnej i niewerbalnej. Jak sobie z nią radzić?

Spis treści:

  • Skąd się bierze agresja u osoby starszej?
  • Jak radzić sobie z agresją podopiecznego?

Z wpisu dowiesz się, jakie są przyczyny agresji u seniorów oraz jak sobie z nią radzić.

Skąd się bierze agresja u osób starszych?

Przyczyn powstawania agresji u osób starszych może być wiele. Niektóre czynniki mogą mieć związek z fizjologią, np. długotrwały ból powodujący złość, niedobór serotoniny. Winne mogą być urojenia, złe samopoczucie, problemy z zaakceptowaniem zmiany dotyczącej zdolności fizycznej i intelektualnej. Czasami senior może mieć również poczucie, że jego życie dobiega końca. To także może prowadzić do agresji.

Agresywne zachowania mogą czasami być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Kluczowe znaczenie ma sama postawa opiekuna. Nie może on traktować osoby starszej jak dziecko. Niekompetencja może doprowadzać do wyzwisk.

Jak radzić sobie z agresją podopiecznego?

Opiekun agresywnego seniora powinien skierować swojego podopiecznego do lekarza. Być może agresywne zachowanie może mieć podłoże zdrowotne. Seniora kierujemy do neurologa, geriatry lub psychiatry. Specjalista zleci odpowiednie leczenie.

Jeśli przyczyny zdrowotne zostaną wyeliminowane, nie można dopuścić do sytuacji, w której agresja u seniora staje się nieodłączną częścią jego życia. Często osoba starsza w taki sposób chce zwrócić na siebie czyjąś uwagę. Agresywne zachowania pojawiają się w momentach, gdy senior przeżywa stres lub czuje się upokorzony. Opiekun powinien spróbować zrozumieć położenie podopiecznego, przeanalizować sytuację. Musi starać się chwalić seniora, docenić jego wysiłki, być wyrozumiałym.

Opiekun seniora, który ma problem z agresją, powinien wystrzegać się jakichkolwiek zachowań agresji werbalnej czy fizycznej. Nie można krytykować osoby starszej. Przemawiajmy łagodnym, ale stanowczym tonem. Używajmy prostych komunikatów i delikatnie odmawiajmy. Miejmy świadomość, że podopieczny ma prawo do subiektywnego odczuwania swojego stanu. Wyrażajmy odmienne stanowisko, ale w sposób delikatny. Problem agresji wśród seniorów może negatywnie wpłynąć na relację z podopiecznym i jego opiekunem. Działajmy szybko, aby nie doprowadzić do narastania problemu.