jak-rozmawiac-z-osoba-starsza-aby-byc-zrozumianym

Jak rozmawiać z osobą starszą, by być zrozumianym?

Nie ulega wątpliwości, że komunikacja to absolutna podstawa interakcji międzyludzkich. To dzięki komunikacji jesteśmy w stanie stworzyć więzi emocjonalne. Dzięki rozmowie możemy przekazać istotne informacje, zakomunikować swoje potrzeby lub dowiedzieć się, czego potrzebuje druga osoba. Pamiętajmy, że na komunikowanie się składają się nie tylko przekazy werbalne, ale i mowa ciała. Odpowiednia rozmowa jest niezwykle ważna wtedy, gdy opiekujemy się starszą osobą. Pomiędzy opiekunem a podopiecznym stały kontakt jest niezbędny. Wiele kwestii jest uzgadnianych wspólnie. Senior powinien mieć możliwość zgłaszania potrzeb, ewentualnych zażaleń. Codzienne podawanie leków, posiłków, wspólne planowanie dnia, dbanie o higienę – wszystkie te czynności opierają się na komunikacji. Jak rozmawiać z osobą starszą, by być zrozumianym? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Rozmawianie z seniorem – potencjalne przeszkody
Jak odpowiednio komunikować się z osobą starszą?

Z wpisu dowiesz się, jakie potencjalne problemy mogą wiązać się z komunikacją z osobą starszą oraz jak prawidłowo rozmawiać z seniorem, sprawując nad nim opiekę.

Rozmawianie z seniorem – potencjalne przeszkody

Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że komunikowanie się z osobą starszą może być nieco trudniejsze niż rozmowa z osobą młodą. W podeszłym wieku pojawia się wiele dolegliwości, które utrudniają proces przekazywania informacji. Seniorzy mogą niewyraźnie mówić, źle dobierać słowa. Osoby starsze mogą również być mniej sprawne umysłowo niż dawniej, więc zdarza im się zapominać pewne fakty lub mieszają je. Seniorzy często powtarzają te same historie lub po prostu niedosłyszą. Problemy ze słuchem, które pojawiają się w podeszłym wieku, mogą być uciążliwe. Wynikają z choroby lub są naturalnym procesem starzenia się organizmu. Starsza osoba nie słyszy tego, co opiekun chce jej przekazać, więc nie może również logicznie odpowiedzieć.

Jak odpowiednio komunikować się z osobą starszą?

Podczas komunikacji z seniorem pamiętajmy, aby odpowiednio dostosować sposób mówienia oraz mowę ciała do jego możliwości. Kłopoty ze swobodną rozmową mogą wprowadzać osobę starszą w zły nastrój. Chcąc zapewnić jej komfort, starajmy się, by komunikowanie nie było źródłem stresu. Zapewnijmy dogodne warunki, wykluczmy wszelkie przeszkody, które ograniczają odbiór informacji, np. włączony telewizor lub radio. Atmosfera musi być swobodna, aby senior czuł się przy swoim opiekunie bezpiecznie. Okazujmy szacunek i zrozumienie, nie należy pospieszać osoby starszej, nalegać na rozmowę czy sprawiać jej przykrość. Kierujmy się empatią.
W czasie rozmowy z seniorem należy mówić wyraźnie, spokojnym tonem, dopasowując głośność. Jeżeli opiekujemy się osobą starszą, która niedosłyszy, mówmy nieco głośniej, jednak uważajmy, aby nie krzyczeć lub nie pokazywać, że jesteśmy zdenerwowani. Zadbajmy o odpowiednią mimikę twarzy. Jeśli słuch osoby starszej jest całkowicie niesprawny, można wykorzystać kartki papieru do komunikowania się. W takich przypadkach piszmy wyraźnie i odpowiednio dostosujmy wielkość liter.