Jak zostać opiekunką osób starszych? 

Opiekun osoby starszej to zawód, który staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób zastanawia się czy i jak zostać opiekunką/opiekunem osoby starszej. Nie jest to tak trudne jakby się mogło wydawać jeśli dysponujemy odpowiednią dozą wyrozumiałości oraz empatii. 

Spis treści:

  • Kim jest opiekun osoby starszej?
  • Czy trzeba mieć konkretne wykształcenie?
  • Czy trzeba znać język obcy?
  • Jakie są predyspozycje do zostania opiekunem?
  • Jak można zostać opiekunem?

W tym tekście odpowiemy na pytanie, jak zostać opiekunem osoby starszej oraz znajdziesz tu niezbędne informacje – czym zajmuje się opiekun, czy trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, znać język obcy, a także jakie należy przejawiać predyspozycje, by praca była mimo wszystko pewnego rodzaju powołaniem.

Kim jest opiekun osoby starszej?

Opiekun osoby starszej to pracownik zatrudniony u seniora w domu. Do jego obowiązków należy przede wszystkim codzienna opieka i pielęgnacja. Poza tym opiekun przygotowuje posiłki, towarzyszy i organizuje czas wolny swojemu podopiecznemu.
Czy trzeba mieć konkretne wykształcenie?

Konkretne wykształcenie nie jest wymagane, ale ukończenie takich kierunków jak pielęgniarstwo, pedagogika, psychologia czy fizjoterapia z pewnością będzie dużym atutem.  Najbardziej liczy się jednak chęć pracy, empatia oraz doświadczenie w opiece nad osobą niesamodzielną. Pomocne w pracy mogą okazać się różne kursy takie jak: pierwszej pomocy czy o charakterze medycznym. Często wymagane jest czynne prawo jazdy.

Czy trzeba znać język obcy?

Jeśli myślimy o zostaniu opiekunem lub opiekunką osoby starszej za granicą, to wymagana jest znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym. Zlecenia za granicą bez znajomości języka są bardzo rzadkie.

Jakie są predyspozycje by zostać opiekunem?

By pracować jako opiekun osoby starszej lub niesamodzielnej trzeba posiadać chęci do pracy z taką osobą i empatię. Seniorzy bardzo cenią opiekunów komunikatywnych i o optymistycznym podejściu do życia.

Jak można zostać opiekunem?

Jeśli wiesz, że to praca dla Ciebie i chcesz zostać opiekunem seniora, wystarczy że znajdziesz odpowiednią agencję, która świadczy usługi opieki nad seniorami. Agencja na podstawie udzielonych jej przed Ciebie informacji przygotowuje Twoje portfolio, a następnie przedstawia Ci oferty pracy.