kto-moze-opiekowac-sie-osoba-starsza

Kto może opiekować się osobą starszą?

Opiekun osoby starszej to zawód, a jednocześnie wyzwanie i powołanie. Nie każdy ma predyspozycje, by zostać zawodowym opiekunem seniora. Trzeba odznaczać się pewnymi cechami charakteru i umiejętnościami. Z nabywanymi doświadczeniem, ta praca staje się zarówno celem zarobkowym, jak i codziennością. Kto może opiekować się osobą starszą? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  • Predyspozycje do bycia opiekunem
  • Wykształcenie
  • Znajomość języków obcych
  • Jak wygląda praca opiekuna?

Z tego wpisu dowiesz się, jakie predyspozycje należy przejawiać, by być dobrym opiekunem osób starszych, jakie trzeba mieć wykształcenie, czy trzeba znać języki obce, by odnaleźć się w tym zawodzie oraz poznasz pokrótce pracę opiekuna.

Predyspozycje do bycia opiekunem

Praca jako opiekun seniora wymaga pewnych predyspozycji. Najlepiej w takiej pracy sprawdzą się osoby, które wykazują się empatią, zrozumieniem i cierpliwością. Seniorzy w zależności od stanu zdrowotnego i kondycji fizycznej wymagają różnej opieki. Jednak dla wielu z nich opiekun jest osobą najbliższą, z którą spędzają całe dnie. Takie tryb pracy potrzebuje wielu wyrzeczeń, ale przede wszystkim opiekun musi zrozumieć seniora i jego sytuację oraz pomagać mu w codzienności, jak ciężka, by ona nie była. Dlatego osoba, która podejmuje się tej pracy, musi mieć dobrą kondycję fizyczną, a przede wszystkim psychiczną, bo mimo wszystko bycie opiekunem to duże obciążenie. Ważne jest także pozytywne podejście do życia i pracy.

Wykształcenie

Do zostania opiekunem seniora niewymagane są konkretne studia, jednak ukończenie niektórych kierunków jest dużym plusem przy rekrutacji do pracy. Mile widziane są dyplomy z pedagogiki, psychologii, pielęgniarstwa, czy fizjoterapii. Ponadto pod uwagę brane są wszelkie kursy medyczne, pierwszej pomocy i tym podobne. Doskonale, jeśli opiekun posiada prawo jazdy, gdyż przydaje się w wielu przypadkach, a często jest nawet wymagane.

Znajomość języków obcych

Praca jako opiekun poza granicami kraju wymaga znajomości języka obcego w stopniu komunikatywnym. Poprawia to zarówno komfort życia oraz pracy, wszystko jest naturalne jak i łatwe, można śmiało porozumiewać się z seniorem. Zlecenia za granicą bez znajomości języka zdarzają się bardzo rzadko.

Jak wygląda praca opiekuna?

Opiekun musi być przygotowany na pracę z podopiecznym. Często ze względu na stan zdrowia jest ona wymagająca, ponadto w tym wszystkim trzeba zachować asertywność, gdyż niektóre zachcianki podopiecznych są po prostu szkodliwe. Ponadto do obowiązków należy organizacja czasu wolnego, gotowanie oraz pielęgnacja i wspólne spędzanie czasu. Bycie opiekunem to życie z podopiecznym, opieka trwa cały dzień, więc musimy być gotowi na zbudowanie pewnego rodzaju relacji. Trzeba wykazywać się również zaradnością i samodzielnością oraz dużym zrozumieniem. Podopieczny to przede wszystkim człowiek, więc praca z nim powinna być przyjemnością, właśnie dlatego mówimy, że bycie opiekunem to powołanie nie do pracy, ale do troski nad drugim człowiekiem. Teraz już wiesz, kto może opiekować się osobą starszą.