na-czym-polega-praca-opiekuna-osob-starszych

Na czym polega praca opiekuna osób starszych?

Osoby starsze coraz częściej wymagają opiekunów, w tym celu zatrudnia się osoby, które są im skore do pomocy. Taka praca wymaga empatii i zrozumienia osoby starszej. Opiekun seniora to nie tylko towarzysz, ale często także pielęgniarz. Na czym polega praca opiekunki osób starszych? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Kim jest opiekun?
  • Jak wygląda praca?

Z tego wpisu dowiesz się, kim jest opiekun, jakie trzeba spełniać wymagania, aby nim zostać oraz poznasz pracę opiekuna.

Kim jest opiekun seniora?

Opiekun osoby starszej to coraz bardziej pożądany zawód na rynku pracy, szczególnie za granicą. By zostać opiekunem nie trzeba mieć określonego wykształcenia. Jednak dużym atutem jest ukończenie pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki, czyli fizjoterapii. Ponadto opiekun musi wykazywać się empatią i wyrozumiałością, gdyż osoby starsze są wymagające, więc poza predyspozycjami ważne jest przede wszystkim powołanie do niesienie pomocy seniorowi.

Często opiekun staje się najbliższą osobą, więc trzeba mieć to na uwadze. Pomocne w pracy jest posiadanie prawa jazdy oraz posiadanie wszelkich kursów z zakresu opieki medycznej, pierwszej pomocy, czy fizjoterapii. Jeśli opiekun decyduje się na pracę za granicą, wymagany jest język obcy, by mógł swobodnie opiekować się swoim podopiecznym. W codzienności opiekun musi się wykazywać komunikatywnością oraz optymistycznym podejściem do seniora i do życia.

Jak wygląda praca opiekuna osób starszych?

Praca opiekuna osoby starszej polega na codziennej opiece i pielęgnacji. Pracownik jest zatrudniony w domu seniora i tam towarzyszy mu w codzienności, która przez wzgląd na wiek i choroby bywa uciążliwa i męcząca dla osoby starszej. Dodatkowo opiekun przygotowuje posiłki i organizuje czas wolny. Są to bardzo istotne kwestie, ponieważ należy wykazywać się pomysłowością, kreatywnością, a także zawiązać pewnego rodzaju więź z podopiecznym, by wiedzieć, co lubi robić, a także, aby poznać optymalny dla niego plan dnia.

W kwestii gotowania trzeba znać podstawy żywienia seniora. Z pewnością, jak każdy z nas ma on swoje preferencje jedzeniowe, do których warto się stosować, by jedzenie sprawiało mu radość. Należy także pamiętać o zasadach żywienia osób starszych oraz możliwie optymalnej diecie w przypadku schorzeń, z jakimi może się zmagać podopieczny. Istotna jest pomoc medyczna, opiekun zajmuje się także przygotowywaniem leków czy podstawową fizjoterapią, jeśli ma do tego predyspozycje i jest w tej kwestii wykształcony. Opiekując się seniorem, zadaniem jest również jeżdżenie z nim na wizyty lekarskie, czy fizjoterapię. Wypracowany rytm dnia i tygodnia pozwala na doskonałą współpracę i bezkonfliktową współpracę między osobą starszą a opiekunem. Niestety podopieczni są na różnych poziomach sprawności fizycznej, czy zdrowia, co trzeba mieć na uwadze. Właśnie dlatego przy jednym seniorze będzie więcej znaczących obowiązków, a przy innym mniej.