opieka-nad-osoba-niedoslyszaca-wazne-informacje

Opieka nad osobą niedosłyszącą – ważne informacje

Wiele osób zajmuje się opieką nad seniorami zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie ulega wątpliwości, że opieka nad osobami starszymi jest wymagającym zajęciem, ale przynoszącym również sporą satysfakcję. Osoby, które pracują jako opiekunowie, muszą być cierpliwe, empatyczne i odpowiedzialne. Muszą wspierać seniora w codziennych czynnościach, a jest to zależne od stanu zdrowia oraz rozmaitych dolegliwości starszej osoby. U wielu seniorów diagnozuje się tzw. choroby starcze. Może to być cukrzyca, demencja, Alzheimer. Częstym problemem jest także kłopot ze słuchem, który w starszym wieku ulega pogorszeniu. Pojawiają się problemy z porozumiewaniem się z otoczeniem, wywołuje to uczucie wstydu u seniora, który się odizolowuje. Opiekując się osobą chorującą na niedosłuch, trzeba mieć sporo wrażliwości, cierpliwości i taktu.

Spis treści:

Przyczyny niedosłuchu u osób starszych
Jak powinna wyglądać opieka nad osobą niedosłyszącą?

Z wpisu dowiesz się, skąd się bierze niedosłuch u seniorów oraz jak opiekować się osobą niedosłyszącą.

Przyczyny niedosłuchu u osób starszych

Niestety, ale niedosłuch u seniorów jest częstym problemem. Ogranicza on zarówno życie zawodowe, jak i rodzinne. Jest on naturalnym procesem starzenia się organizmu. Znaczne pogorszenie słuchu obserwuje się przeważnie po 65. roku życia, lecz największe nasilenie widzimy u osób, które ukończyły 80 lat. Niesłusznie wiele osób starszych lekceważy objawy tej choroby i nie reaguje w porę. Elementy ucha ulegają zużyciu wraz z wiekiem, a codzienne życie w hałasie oraz stres przyspieszają ten proces. Głuchota starcza postępuje stopniowo. Na początku objawia się ona złą słyszalnością wysokich tonów, a z czasem ulega pogłębieniu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że proces ten jest rozłożony na dziesięciolecia i jest uzależniony m.in. od czynników genetycznych oraz innych chorób, z jakimi boryka się dana osoba. Skutki niedosłuchu są naprawdę poważne dla zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim dla psychicznego. Seniorzy izolują się, cierpią na depresję, mają trudności z komunikowaniem się.

Jak powinna wyglądać opieka nad osobą niedosłyszącą?

Jeśli zajmujemy się opieką nad osobą niedosłyszącą, przede wszystkim należy być wyrozumiałym. Senior nie ma całkowitego wpływu na stan swojego zdrowia, stąd niezbędna jest empatia. Leczenie seniora z niedosłuchem nie powinno tak naprawdę zaczynać się od kupna implantu słuchowego. To dla osoby starszej znak, że dzieje się źle z jej stanem zdrowia – może być ona zła lub zacząć się buntować. Pierwszym etapem jest akceptacja. Senior sam musi wykazać się chęcią do podjęcia leczenia. Możemy delikatnie go uświadamiać i nastawić się również na komunikację niewerbalną. Śledźmy gesty podopiecznego i na tej podstawie wyciągajmy wnioski. Mowa ciała opiekuna musi iść w parze z wypowiadanymi słowami. Będzie to gwarancją odpowiedniej komunikacji. Stawajmy po stronie ucha, które lepiej działa, komunikat powtarzajmy do momentu, gdy zostaniemy zrozumiani. Ważne jest również to, aby senior nas widział podczas komunikacji. Osoby niedosłyszące czytają słowa z ruchu warg. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, wyrazistą mimikę twarzy, cierpliwie czekajmy na odpowiedzi i nie ponaglajmy osoby starszej.