opieka-nad-seniorami-a-terapia-zajęciowa

Opieka nad seniorami a terapia zajęciowa

Opieka nad seniorami wymaga szczególnej uwagi. Osoba, która podejmuje się takiego zajęcia, musi być ciepła, empatyczna, cierpliwa, sumienna. Powinna być także w dobrej kondycji. Często w kontekście opieki nad seniorami pojawia się pojęcie “terapii zajęciowej”. To właśnie ona jest jedną z kluczowych czynników procesu leczenia oraz rehabilitacji osób starszych, niesamodzielnych, chorych. W Polsce terapia zajęciowa jest nowością. Dopiero zaczyna funkcjonować w świadomości. Stopniowo wdraża się terapię w ośrodkach opiekuńczych, a nawet w ramach domowej opieki. To cenny element wspierający jakość opieki nad osobami starszymi.

Spis treści:

Czym jest terapia zajęciowa?
Rola osoby prowadzącej terapię
Dlaczego warto prowadzić terapię zajęciową wśród seniorów?

Z wpisu dowiesz się, czym jest terapia zajęciowa dla seniorów, dlaczego warto zdecydować się na terapię zajęciową w przypadku osób starszych.

Czym jest terapia zajęciowa?

Celem terapii zajęciowej jest uaktywnienie seniora poprzez wykonywanie określonych czynności. Najprościej mówiąc, terapia zajęciowa jest terapią poprzez pracę lub terapią sztuką. Chodzi o poprawę stanu zdrowia osoby starszej, niesamodzielnej, chorej poprzez ćwiczenia umysłowe oraz rehabilitację. Osoba zajmująca się terapią posługuje się dodatkowo metodami wspierającymi. Wszystko po to, aby zaangażować podopiecznego w prowadzenie konwersacji, ćwiczenia, sztukę czy wykonywanie pracy.

Rola osoby prowadzącej terapię

Osoba, która prowadzi terapię, powinna dostrzegać problemu oraz sytuacje, które wymagają indywidualnego podejścia względem seniora. Musi ona patrzeć z empatią na osobę, która jest w trakcie powrotu do zdrowia. Często wiąże się to z wieloma metodami i technikami specjalistycznymi. Terapeuta pomaga również w zaopatrzeniu podopiecznego w specjalistyczny sprzęt ortopedyczny czy medyczny.

Dlaczego warto prowadzić terapię zajęciową wśród seniorów?

Terapia zajęciowa ma sporo zalet, co potwierdzają seniorzy, którzy w niej uczestniczyli. Osoby starsze często są pozostawione same sobie, nie mają pasji, nie uczestniczą w różnorodnych spotkaniach. Tymczasem dzięki terapii zajęciowej można odkryć nowe hobby, np. malarstwo, praca z komputerem. Seniorzy nierzadko zostają sami, tracą swoich powierników, najlepszych przyjaciół. Odczuwają ich brak, silnie przeżywając ich odejście. Nie chcą uzależniać się od osób trzecich. To dlatego warto pokazać im inną drogę, aktywować, wspierać. W obecnych czasach bliscy seniorów mieszkają daleko poza miejscem ich zamieszkania. Opiekują się jedynie co jakiś czas. Po ich wyjeździe pojawia się apatia, brak chęci do współpracy czy smutek. Seniorzy patrzą się w sufit. To dlatego opieka dla osób starszych oraz terapia zajęciowa mogą być idealnym rozwiązaniem. Starsza osoba nie będzie już sama, będzie mieć zorganizowany wolny czas, może nauczyć się wielu nowych czynności, które z radością będzie wykonywać. Dzięki temu odzyska radość i sens życia, co jest nieocenionym skarbem dla seniora.