Osoby starsze – jak o nie dbać?

Seniorzy to osoby, które wymagają szczególnej opieki. Głównym powodem są problemy zdrowotne, ale ważna jest również właściwa dieta, aktywność fizyczna i społeczna oraz empatia i zrozumienie opiekuna, który przebywa z seniorem. Osoby starsze – jak o nie dbać? Odpowiadamy!

Spis treści:

  • Dieta seniora
  • Aktywność fizyczna i społeczna
  • Zrozumienie

Z tego wpisu dowiesz się jak dbać odpowiednio o osoby starsze. Na co powinien zwracać uwagę opiekun pod kątem diety, aktywności fizycznej i społecznej oraz dlaczego tak ważne jest zrozumienie seniora.

Dieta seniora

W diecie seniora bardzo ważna jest regularność. Zwykle jest to od 4 do 5 posiłków dziennie, warto by były między nimi odpowiednie przerwy i posiłki w ciągu dnia zawsze były ramami czasowymi. Produkty, z których tworzymy posiłki, powinny być zróżnicowane i pełnowartościowe. Jeśli senior nie ma specjalnych zaleceń, mimo wszystko warto postawić na dietę lekkostrawną. Osoby starsze mają ogólnie mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, ale nadal zapotrzebowanie na mikro i makroelementy, a także witaminy jest niezmienne. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, a mięso i tłuszcze odzwierzęce mogą być ograniczone. Wszystko zależy jednak od preferencji seniora i zaleceń medycznych. Niestety seniorów często dotykają zaburzenia apetytu i pragnienia. Należy, więc pilnować, aby osoby starsze wypijały co najmniej 2 litry płynów, wskazane jest, aby część płynów to była woda mineralna.

Aktywność fizyczna i społeczna

Samopoczucie seniora jest bardzo istotną kwestią i trzeba o nie zadbać. Samopoczucie ma wpływ na zdrowie i są to dwie kwestie, które wzajemnie na siebie oddziałują. Osoby starsze powinniśmy mimo wszystko zachęcać do ruchu, częste spacery i uczestnictwo w zajęciach aktywności ruchowej dopasowanych do możliwości seniora to ciekawe rozwiązania. Jeśli nie ma dostępu do zajęć, ot warto zachęcać seniora do indywidualnej gimnastyki. Aktywność fizyczna to jedna, ale równie ważna jest aktywność społeczna. Towarzystwo jest potrzebne każdemu z nas, a w szczególności osobie starszej. Potrzebne jest im towarzystwo, dlatego rola opiekuna jest tutaj bardzo ważna. Z seniorem trzeba dużo rozmawiać i zapewniać mu rozrywki jak choćby wspólne czytanie, czy gry. Jeśli istnieje taka możliwość, seniora warto zabierać na warsztaty i spotkania, gdzie może rozwijać swoje zainteresowania i spotkać rówieśników. Niestety zasiedzenie się i brak kontaktu ze światem zewnętrznym jest częstą przyczyną depresji u osób starszych.

Zrozumienie

Opieka nad osobą starszą to wyzwanie i potrzeba do tego pewnych predyspozycji. Podstawą jest bycie komunikatywnym i cierpliwym. W zależności od charakteru senior może lepiej lub gorzej znosić doskwierające mu problemy zdrowotne. Trzeba być przygotowanym na różne sytuacje i wykazywać się zrozumieniem wobec osoby starszej. Trzeba wsłuchiwać się w potrzeby i je postarać się je zrozumieć, to może doprowadzić nas do bardzo udanej współpracy.